تبلیغات
زندگینامه ی حضرت محمد (ص) - نصب حجر الاسود توسط پیغمبر(ص)

زندگینامه ی حضرت محمد (ص)

شنبه 31 مرداد 1388

نصب حجر الاسود توسط پیغمبر(ص)

نویسنده: arash rastin   

نصب حجر الاسود توسط پیغمبر(ص)

در زمانى كه پیغمبر آینده اسلام سى و پنج ساله بود، خانه كعبه به وسیله سیل مهیبى كه از كوه هاى مجاور مكه سرازیر شده بود، ویران شد. رؤساى قریش اجتماع كردند و دیوار كعبه را بار دیگر بالا آوردند. چون در آن روزها یك كشتى مصرى در نزدیكى مكه به ساحل برخورد كرده و درهم شكسته بود، بزرگان قریش چوبهاى آن را خریدند و كار ساختمان سقف كعبه را به وسیله یك نجار مصرى كه ساكن شهر مكه بود با آن چوبها به انجام رساندند.

نوبت به آن رسید كه «حجرالاسود» را در جاى خود كار گذارند. افراد سرشناس قبیله «عبدالدار» و «عدى » در صدد برآمدند كه نگذارند این افتخارنصیب دیگران شود.

بدین گونه میان بؤساى قریش بر سر كار گذاشتن «حجرالاسود» اختلاف افتاد، و موجب تعصیل كار شد. بیم آن مى رفت كه بر سر آن موضوع نزاع سختى درگیرد. در آن میان «ابوامیة بن مغیره مخزومى » كه پیرى سالخورده و محترم بود، پیشنهاد كرد به منظور رفع غائله همگى توافق كنند نخستین كسى كه از در مسجدالحرام از سمت كوه صفا وارد شود، او را به حكمیت بپذیرند. همه حاضران این راى را پذیرفتند، و چشم به درى كه از سمت صفا باز مى شد دوختند. لحظه اى نگذشت كه «محمد امین » نمودار گردید، و قریش شاد شدند، و گفتند: محمد امین است، به حكمیت او رضا مى دهیم! و قتى موضوع را به حضرت اطلاع دادند، دستور داد، گلیمى آوردند و با دست خود «حجر الاسود» را برداشت و به نمایندگى از طرف قبائل عرب و مردم قریش در آن نهاد، سپس دستور داد، سران قبائل اطراف پارچه را بگیرند و ببرند به محل نصب آن نزدیك ركن یمانى. همین كه نزدیك آوردند، «محمد» آنرا گرفت و در جاى خود كار گذاشت و بدین گونه غائله در میان هلهله و شادى عموم خاتمه یافت. در حقیقت محمد امین رؤساى بقیه قبائل را نیز در كار گذاشتن حجرالاسود شركت داد.!

در آن ایام این كار را یكى از دلائل عقل و تدبیر و هوش و فراست محمد امین جوانمرد محبوب قریش به شمار مى آورند

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  امروز: نفر
  دیروز: نفر
  این ماه: نفر
  ماه گذشته: نفر
  آخرین بازدید:
  كل بازدیدها: نفر
  افراد آنلاین:

  نفر

  اطلاعات پست ها

  آخرین به روز رسانی:
  تعداد پست ها : عدد
  ایجاد صفحه: 24 ثانیه