تبلیغات
زندگینامه ی حضرت محمد (ص) - فرزندان پیغمبر(ص)

زندگینامه ی حضرت محمد (ص)

شنبه 7 شهریور 1388

فرزندان پیغمبر(ص)

نویسنده: arash rastin   

فرزندان پیغمبر(ص)

مشهور این است كه پیغمبر خاتم (صلى الله علیه و آله) از حضرت خدیجه كبرى داراى دو پسر و چهار دختربوده است. پسران نخست قاسم بود كه به نام او پیغمبر را «ابوالقاسم » مى گفتند. پسر دوم موسوم به عبدالله بوده كه چون بعد از بعثت متولد شد او را طیب و طاهر نامیدند. برخى از مورخان خاصه و عامه، طیب و طاهر را به تربیب لقب قاسم و عبدالله دانسته اند، و بعضى هم گفته اند هر دو نام پسر سوم پیغمبر بوده، و عده دیگر اسامى پسر سوم و چهارم رسول خدا دانسته اند. مى دانیم كه پیغمبر در مدینه از «ماریه » همسر مصرى خود صاحب پسرى دیگر به نام ابراهیم شد كه در 18 ماهگى درگذشت.

دختران هم زینب، رقیه، ام كلثوم، و حضرت فاطمه (سلام الله علیها) بودند. در بعضى از روایات شیعه و سنى زینب ام كلثوم و رقیه را از همسران قبلى خدیجه دانسته اند، و بنا بر نقلى كه خواهرزادگان خدیجه بوده اند.

ابن شهر اشوب ازكتابهاى «الانوار» و «البدع » نقل مى كند كه رقیه و زینب دختران «هاله » خواهر خدیجه بودند.(مناقب آل ابیطالب ج 1 ص 159)

در هر صورت قاسم و سایر دختران منسوب به پیغمبر پیش از بعثت متولد شدند، و فقط فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بنابر مشهور مولود اسلام و یادگار دوران بعد از نبوت پیغمبر است.

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  امروز: نفر
  دیروز: نفر
  این ماه: نفر
  ماه گذشته: نفر
  آخرین بازدید:
  كل بازدیدها: نفر
  افراد آنلاین:

  نفر

  اطلاعات پست ها

  آخرین به روز رسانی:
  تعداد پست ها : عدد
  ایجاد صفحه: 24 ثانیه