تبلیغات
زندگینامه ی حضرت محمد (ص) - پیغمبر با ثروت خدیجه چه كرد؟

زندگینامه ی حضرت محمد (ص)

یکشنبه 15 شهریور 1388

پیغمبر با ثروت خدیجه چه كرد؟

نویسنده: arash rastin   

پیغمبر با ثروت خدیجه چه كرد؟

درست روشن نیست ثروت خدیجه چقدر بوده است. تصور نمى رود كه مال فراوانى داشته است. چنانكه پیشتر گفتیم در آن روزگار مرد و زن قریش در تجارت شركت داشتند و درسرمایه و سود و زیان تجارت مكه در سوریه و فلسطین و مصر و یمن و حبشه و احیانا حیره سهیم بودند.

اگر هم خدیجه مال فراوانى داشته كه از پدر و دو شوى سابق خود به ارث برده، و سود تجارت هم بر آن افزوده بود، باز چندان نبوده كه شهرت یافته، بلكه او هم مانند بسیارى از زنان مكه ثروت نسبى داشته است.

آنچه مسلم است خدیجه هر چه داشت به پیغمبر بخشید، و حضرت نیز به اعتراف دوست ودشمن كسى نبود كه مال و ثروت بیندوزد، و چیزى براى روز مبادا نگهدارد.

هر كس به او روى مى آورد، دست خالى بر نمى گشت. از حال مستمندان و افراد تهیدست بى خبر نبود. خدیجه خود نیز چنین بود. اینك كه مرد نمونه مكه همسر او شده است، باز خانه وى ملجا نیازمندان و مایه امید دردمندان است. در مواقع قحط و غلا كه به واسطه نیامدن باران، اهل بادیه در سختى به سر مى بردند، حلیمه مادر رضاعى پیغمبر به مكه مى آمد و به فرزند شیرداده خود سر مى زد، و محمد امین او را سخت عزیز مى داشت. عبایش را زیر پاى او پهن مى كرد و با وى به گفتگو مى نشست، و چون آهنگ بازگشت مى كرد، به نحو شایسته اى به وى مساعدت مى نمود.

اگر هم چیزى ازمال خدیجه باقى مانده بود، به طور حتم و چنانكه در پاره اى از احادیث آمده، درمدت اقامت اجبارى سه ساله در «شعب ابیطالب » به مصرف محاطه شدگان رسید. و اینكه شهرت دارد (و بیشتر از شایعات بیگانگان است) و مى گویند: اسلام با مال خدیجه و شمشیر على(علیه السلام) پیشرفت كرد، شایعه و تهمتى بیش نیست.

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  امروز: نفر
  دیروز: نفر
  این ماه: نفر
  ماه گذشته: نفر
  آخرین بازدید:
  كل بازدیدها: نفر
  افراد آنلاین:

  نفر

  اطلاعات پست ها

  آخرین به روز رسانی:
  تعداد پست ها : عدد
  ایجاد صفحه: 24 ثانیه