تبلیغات
زندگینامه ی حضرت محمد (ص) - دعوت بنى هاشم

زندگینامه ی حضرت محمد (ص)

سه شنبه 7 مهر 1388

دعوت بنى هاشم

نویسنده: arash rastin   

دعوت بنى هاشم

در سال سوم بعثت بار دیگر پیك وحى آمد و این آیه را آورد: «اى پیغمبر! بستگان نزدیكت را از نافرمانى ما بیم ده ».(و انذر عشیرتك الاقربین - سوره شعراء آیه 214) پس از نزول این آیه پیغمبر دستور داد گوسفندى ذبح كنند و آن را طبخ كرده با نان و قدحى دوغ مهیا سازند. سپس به على (علیه السلام) دستور داد همه مردان بنى هاشم را براى صرف غذا دعوت كند. نزدیك به چهل مرد در خانه حارث بن عبدالمطلب گرد آمدند.

همین كه غذا آماده شد پیغمبر رو كرد به عموها و عموزاده ها و فرمود: به نام خدا غذا میل كنید. چون غذا خوردند و ابولهب یكى از عموهاى پیغمبر كه مدرى بت پرست و سرسخت بود دید كه آن غذاى كم همه مدعوین را كفایت كرد و چیزى هم از آن باقى ماند، گفت: محمد شما را سحر كرد! با این سخن نابجاى ابولهب پیغمبر صلاح ندید دعوت خود را ابلاغ كند. جمعیت پراكنده شدند بدون اینكه نتیجه اى از مجلس گرفته شود.

روز بعد باز پیغمبر فرمود: یا على! دیروز ابولهب قبل از آن كه من سخنى بگویم كارى كرد كه دیدى و پیش از آنكه با آنها سخن بگویم متفرق شدند. سفارش كن غذاى دیروز را آماده سازند سپس آنها را جمع كن. على (علیه السلام) همان افراد را گرد آورد و آنها نیز آمدند و غذا خوردند. همین كه كار غذا خوردن به انجام رسید پیغمبر برخاست و آغازبه سخن كردو فرمود: فرزندان عبدالمطلب! خدا را حمد مى كنم و به او استعانت مى جویم و گواهى مى دهم كه خدائى جز خداى یگانه نیست. راهنماى قوم به آنها دروغ نمى گوید. به خداى یگانه من پیغمبر خدا هستم كه براى شما و عموم مردم برانگیخته شده ام. به خدا قسم مى میرید چنانكه مى خوابید و برانگیخته مى شوید چنانكه بیدارید و از آنچه مدانید محاسبه مى شوید، و بدانید كه بهشت و جهنم هست و دائمى است.

فرزندان عبدالمطلب! جبرئیل آمده است و از جانب خدا مرا مامور داشته است كه «بستگان نزدیكم را از نافرمانى خدا بیم دهم » لابد از این آیه در خواهید یافت كه موضوع از چه قرارى است؟ من قبل از هر كس مامورم كه شما بستگان و خویشانم را به خداى یگانه دعوت كنم و پس از شما دیگران را. به خدا قسم من جوانمردى از عرب را سراغ ندارم كه بهتر از من خیرخواه شما باشد. من خوبى هاى دینا و آخرت را براى شما آورده ام. خدا مرا مامور داشته كه شما را فراخوانم تا او را خدایكتا بدانید. كدام یك از شما مرا به این امر یارى مى كند تا برادر من و جانشین من و نماینده من در میان شما و سرپرست خاندان من باشد؟

پیغمبر دو بار این سخنان را تكرار كرد و هیچ كس پایخى نداد، ولى هر دو بار على (علیه السلام) كه از همه حضار كم سن تر بود، برخاست و گفت: یا رسول الله! من همه آنچه را فرمودى به عهده مى گیرم، و پیغمبر مى فرمود: بنشین! چون با سوم پسغمبر سخنان خود را تكرار كرد و على (علیه السلام) برخاست و آمادگى خود را اعلام داشت، پیغمبر در حالى كه او را به حضار نشان مى داد، فرمود: این برادر من و جانشین من و نماینده من در میان شماست، از وى شنوائى داشته باشید و هر چه مى گوید بپذیرید كه او وارث من خواهد بود.(تاریخ طبرى - جلد 2 صفحه 1172 كامل ابن اثیر - جلد 2 صفحه 40 و سیرة الرسول مرحوم آقا سید محسن امین عاملى صفحه 63 به نقل از تفسیر ثعلبى و خصائص نسائى و سیره حلبى. جاى بسى تاسف است كه محمد بن حسنین هیكل نویسنده معروف مصر این قسمت را در چاپ دوم كتابش «زندگانى محمد» برداشته است!)در این جا حضار برخاستند و در حالى كه بیرون مى رفتند، مى خندیدند و به ابوطالب مى گفتند: محمد به تو امر مى كند كه از پسرت شنوائى داشته باشى و از وى اطاعت كنى.

به روایت یعقوبى در این مجلس خانوادگى پس از سخنان پیغمبر، عمویش ابولهب گفت: اى اولاد عبدالمطلب! اگر شما از این مرد پیروى كنید و به دفاع ازوى برخیزید كشته مى شوید و اگر رهایش كنید خوار مى گردید. ولى ابوطالب گفت: اى بدبخت! به خدا ما او را یارى مى كنیم و پشت سر او مى ایستیم. برادرزاده عزیز! هرگاه خواستى مردم را به خدایت رهبرى كنى، ما را آگاه كن تا سلاح به دست گرفته به حمایتت برخیزیم. در آن روز جعفر بن ابیطالب و عبیدة بن حارث بن عبدالمطلب مسلمان شدند و گروه بسیارى به دنبال آنها به اسلام گرویدند.(تاریخ یعقوبى - چاپ دارالفكر بیروت سال 1375 صفحه 16)این مطلب به همین گونه بوده است كه ما از مجموع نقلها ترجمه كردیم ولى برخى از مورخان عامه جمله «جانشین من و نماینده من در میان شما و سرپرست خاندان من باشد» را حذف كرده اند اما ابن اثیر و ثعلبى و نسائى آن را به همین كونه با مختصرتفاوتى نقل كرده اند. جمله «آو وارث من خواهد بود» در خصائص نسائى كه از دانشمندان بزرگ عامه است، آمده است.

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  امروز: نفر
  دیروز: نفر
  این ماه: نفر
  ماه گذشته: نفر
  آخرین بازدید:
  كل بازدیدها: نفر
  افراد آنلاین:

  نفر

  اطلاعات پست ها

  آخرین به روز رسانی:
  تعداد پست ها : عدد
  ایجاد صفحه: 24 ثانیه