تبلیغات
زندگینامه ی حضرت محمد (ص) - قرآن مجید معجزه بزرگ پیغمبر (ص(

زندگینامه ی حضرت محمد (ص)

جمعه 10 مهر 1388

قرآن مجید معجزه بزرگ پیغمبر (ص(

نویسنده: arash rastin   

قرآن مجید معجزه بزرگ پیغمبر (صلى الله علیه و آله)

به گفته مسعودى: 82 سوره (از 114 سوره) قرآن در مكه و بقیه در مدینه نازل گردید. مسعودى مى نویسد: خداوند پیغمبر را برانگیخت تا رحمت عالمیان و بشارت دهنده كلیه مردم روى زمین باشد، و او را با آیات و براهین نورانى مورد عنایت خود قرار داد.

پیغمبر قرآن را از جانب خداوند آورد و با آن معجزه بزرگ با قوم خود كه در فصاحت و بلاغت به درجه نهائى رسیده و صاحبان اندیشه و لغت دان و آشناى به انواع سخنان زیبا و خطبه ها و سجع و قافیه ونثر ونظم و دارندگان اشعار بدیع بودند، به مناظره و مبارزه برخاست.

پیغمبر قرآن را به گوش آنها رسانید و افكار آنها را درهم ریخت و گفتار و كردار زشت آنان را به رخشان كشید. عقل هاى آنها را سبك شمرد و عقاید و سنتهاى خرافى شان را باطل و بیهوده دانست، و ثابت كرد كه اگر همگى همداستان شوند، با اینكه قرآن به زبان عربى روشن است، قادر نخواهند بود مانند آن بیاورند.( مروج الذهب جلد 2 صر282 و 299)

قریش كه خود را در مقابل آیات باهرات قرآن درمانده دیدند به سخن پراكنى و شایعه سازى و تهمت زنى پرداختند. با اینكه مى دانستند پیغمبر نمى خواند و نمى نویسد، مع الوصف شایع ساختند كه قرآن گفتار خود اوست و به خدا نسبت مى دهد.

خدا به پیغمبر فرمود به آنها بگوید: اگر من به تنهائى قادرم این همه آیات را بسازم و به خدا نسبت دهم، شما هم كه در سخن دانى مهارت دارید، جمع شوید و افكار خود را روى هم ریخته و ده سوره مانند آن بیاورید.( ام یقولون افتریه قل تاتو بعشر سور مثله. سوره هود آیه 12)

بار دیگر گفتند ما تردید داریم كه اینها سخن خدا و محمد آن را از جانب خدا آورده باشد. این آیه درپاسخ آنها نازل گردید: «اگر شما در آنچه ما بربنده خود نازل كردیم تردید دارید، یك سوره مانند آن را بیاورید و گواهان خود بخوانید تا ثابت كنند كه گفته شما مانند قرآن است. ولى اگر دیدید نمى توانید و هرگز هم نخواهید توانست یك سوره مانند قرآن بیاورید، دست از لجبازى و شایعه سازى و عناد با قرآن بردارید و بترسید از آتشى كه فرداى قیامت در انتظار شماست. آتشى كه زبانه هاى آن بدن آدمیان و پاره هاى سنگ است و براى كافران مهیا شده است.»( و ان كنتم فیریب مما نزلنا على عبدنا فاتو بسورة من مثله و ادعوا شهداءكم من دون الله ان كنتم صادقین،فان لم تفعلوا و لن تفعلیو فاتقوا النار التى وقودها الناس و الحجارة اعدت للكافرین. سوره بقره آیه 24) و چون در پاسخ پیغمبر كه آنها را دعوت به تحدى و آوردن آیات و سوره هائى مانند قرآن مى كرد فرو مى ماندند،بهانه مى آوردند كه چرا قرآن یك جا بر او نازل نمى شود.( و قال الذین كفرو لولا نزل علیه القرآن جملة واحده. سوره فرقان آیه 21) غافل ازآن كه باید تدریجا آن كافران را به راه آورد. تا مگر آیات قرآنى آرام آرام در دلهاى سنگ آساى آنها اثر كند.

از این قبیل بهانه گیرى ها در پاسخ پیغمبر براى همآوردى با قرآن، و نزول آیات قرآنى درپاسخ آنها در قرآن مجید زیاد دیده مى شود كه پرداختن به آنها سخن را به درازا مى كشد، ولى قرآن سرانجام آخرین سخن را گفت و زبانها را بست.

خدا به پیغمبر فرمود صریحا به آنها «بگو! اگر جن و انس جمع شوند تا مانند این قرآن را بیاورند نخواهند توانست مانند آن را بیاورند هرچند به یارى هم برخیزند».( قل ائن اجتمعت الجن و الانس على ان یاتوا بمثل هذا القرآن لا یاتون بمثله و لو كان بعضهم لبعض ظهیرا. سوره اسراء آیه 87) و بدین گونه قریش كه خود استاد سخن در شعر و خطابه بودند، حیران و سرگردان شدند. چون خود را در كار مبارزه با قرآن مات و مبهوت دیدند،جهت را تغییر دادند و به ایندل خوش كردند كه بگویند آنچه محمد مى گوید هرچه هست و از هركس باشد سحر است. این آخرین حربه آنها بود.

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  امروز: نفر
  دیروز: نفر
  این ماه: نفر
  ماه گذشته: نفر
  آخرین بازدید:
  كل بازدیدها: نفر
  افراد آنلاین:

  نفر

  اطلاعات پست ها

  آخرین به روز رسانی:
  تعداد پست ها : عدد
  ایجاد صفحه: 24 ثانیه