تبلیغات
زندگینامه ی حضرت محمد (ص) - نخستین گروهى كه هجرت كردند

زندگینامه ی حضرت محمد (ص)

یکشنبه 19 مهر 1388

نخستین گروهى كه هجرت كردند

نویسنده: arash rastin   

نخستین گروهى كه هجرت كردند

نخستین دسته اى كه به منظور حفظ جان و عقیده خود مكه را ترك گفتند و تن به غربت دادند این عده بودند كه بعضى از آنها زن و فرزند خود را نیز همراه داشتند.

1- ابو حذیفه پس عتبة بن ربیعه،از قبیله بنى عبد الشمس وى همسر خود «سهله » دختر سهیل بن عمرو از قبله بنى عامر را نیز همراه داشت. پسر او محمد بن ابى حذیفه در حبشه متولد گردید.

2- زبیر بن عوام، زبیر از جانب پدر برادرزاده حضرت خدیجه از قبیله بنیاسد بن عبدالعزى، و از طرف مادر عمه زاده پیغمبر از فامیل بنى هاشم بود. زیرا مادر وى «صفیه » دختر عبدالمطلب بود.

3- مصعب بن عمیر، از قبیله بنى عبدالدار كه گفتیم خود را از حبس و بند نجات داد و همراه سایر مسلمانان به حبشه هجرت كرد. مصعب در آن هنگام جوانى نوخاسته بود.

4- عثمان بن عفان، از قبیله بنیامیه. عثمان همسر جوان خود «رقیه » دختر پیغمبر را نیز همراه داشت.

5-عبدالرحمان بن عوف، از قبیله بنى زهره كه از مال داران بزرگ عرب به شمار مى رفت.

6- ابو سلمه عبدالله بن عبدالاسد مخزومى. زن او هند معروف به «ام سلمه » كه بعدها پس از مرگ ابوسلمه به همسرى پیغمبر درآمد نیز با وى بود.

ابوسلمه و همسرش هر دو از قبیله بنى مخزوم بودند. دختر ابوسلمه زینب نیز در حبشه متولة گردید.

7- عثمان بن مظعون، از قبیله بنى جمح. این مرد از نیاكان مسلمانان نخستین بود، و بعدها برادر خوانده پیغمبر شد، و چون در مدینه بدرود حیات گفت پیغمبر در مرگش سخت اندوهگین گردید.

8- عامربن ربیعه، از قبیله بنیعدى. كه با خاندان خطاب هم پیمان بود. عامر همسرش «لیلى » دخترابو حثمة بن غانم را همراه داشت.

9- ابو سبرة بن رهم، از قبیله بنى عامر. بعضى گفته اند: وى ابوحاطب بن عمرو بود و نخستین كسى است كه تن به هجرت داد.

10- صهیب بن وهب بن ربیعه، از قبله بنى حارث.

این ده نفر نخستین افراد مسلمانى بودند كه به حبشه مهاجرت كردند.سركرده اینان «عثمان بن مظعون » بود.(سیره ابن هشام - جلد 1 صفحه 213)

این عده پس از چند ماه كه در حبشه ماندند شنیدند كه بسیارى از قریش و كسان آنها مسلمان شده اند. این خبر بى اصل موجب گردید كه عده اى از آنها به مكه بازگردند، و چون متوجه شدند خبر دروغ بوده عده اى ناگزیر درحمایت رجال قریشقرار گرفتند تا درامام بمانند،و دسته دیگر از پناه بردن به قریش امتناع ورزیدند و همین نیز باعث شد كه بار دیگر مسلمانان زجر بیشتر ببرند. سرانجام اكثر مسلمانان تن به مهاجرت دادند كه جمعا 83 یا 82 مرد، غیر از زن و فرزندان خود بودند.

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  امروز: نفر
  دیروز: نفر
  این ماه: نفر
  ماه گذشته: نفر
  آخرین بازدید:
  كل بازدیدها: نفر
  افراد آنلاین:

  نفر

  اطلاعات پست ها

  آخرین به روز رسانی:
  تعداد پست ها : عدد
  ایجاد صفحه: 24 ثانیه