تبلیغات
زندگینامه ی حضرت محمد (ص) - دو تن از قبیله اوس و خزرج به اسلام مى گروند

زندگینامه ی حضرت محمد (ص)

دو تن از قبیله اوس و خزرج به اسلام مى گروند

سوید بن صامت مردى از قبله اوس كه در مدینه مى زیستند به قصد حج عمره وارد مكه شد. سوید شاعر و شریف و برازنده بود. به همین جهت به وى «كامل » مى گفتند. چون كمال شاعرى و شرافت نسب و برازندگى در او جمع بود.

او درمكه با پیغمبر ملاقات نمود و حضرت او را به پذیرشش اسلام فرا خواند و آیاتى از قرآن مجید را بر وى تلاوت كرد.سوید گفت: سخنى نیكوست. سپس به مدینه بازگشت. دیرى نگذشت كه جنگ بعاث كه آخرین جنگ اوس و خزرج در زمان جاهلیت بود در گرفت، و سوید در حالى كه مسلمان شده بود به دست افراد قبیله خزرج به شهادت رسید. این نخستین فردى بود كه از مردم مدینه با پیغمبر برخورد نمود و نواى دلنشین سخن پیغمبر و قرآن را شنید و به اسلام گروید.

پس از وى جمعى از جوان قبیله خزرج نیزبه مكه آمدند تا پیمان اتحاد نظامى با قریش منعقد سازند. پیغمبر به سراغ آنها رفت و فرمود: آیا من چیزى بهتر از آنچه شما مخواهید ارائه ندهم؟ سپس آنها را دعوت به اسلام كرد و قرآن بر آنان قرائت نمود. یكى از آنها به نام ایاس بن معاذ كه نوجوانى بود گفت: به خدا این بهترین چیزى است كه ما براى آن به مكه آمده ایم. ابوالحیسر انس بن رافع كه سرپرستى هیات را به عهده داشت ناراحت شد و مشتى خاك برداشت و به صورت ایاس پاشید و گفت تو چكاره اى، ما براى این كار نیامده ایم. ایاس اندكى بعد وفات یافت در حالى كه مسلمان شده بود. این نیز نخستین برخورد قبیله خزرج با پیغمبر بود.( كامل ابن اثیر - جلد 2 ص 66)

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  امروز: نفر
  دیروز: نفر
  این ماه: نفر
  ماه گذشته: نفر
  آخرین بازدید:
  كل بازدیدها: نفر
  افراد آنلاین:

  نفر

  اطلاعات پست ها

  آخرین به روز رسانی:
  تعداد پست ها : عدد
  ایجاد صفحه: 24 ثانیه