تبلیغات
زندگینامه ی حضرت محمد (ص) - وفات ابوطالب

زندگینامه ی حضرت محمد (ص)

دوشنبه 4 آبان 1388

وفات ابوطالب

نویسنده: arash rastin   طبقه بندی: مذهبی، 

وفات ابوطالب

ابوطالب مرد نمونه مكه و عموى عالیقدر پیغمبر و مدافع صمیمى و حامى آن حضرت كه از آغاز دعوت پیغمبر پیوسته با عقل و درایت، مرز بین حضرت و قریش را حفظ كرده و به حمایت برادرزاده خویش و پیشرفت دین خدا اهتمام داشت، سرانجام در سال دهم بعثت پیغمبر، جهانى فانى را وداع گفت و به جوار رحمت حق شتافت. ابوطالب را حكیم عرب مى گفتند. مردى سخنور، با شهامت و شاعرى توانا بود.

هنگامى كه جنازه ابوطالب را مى بردند تا در حجون دفن كنند( حجون دامنه كوهى درمكه است و به قبرستان «جنة المعالا» معروف مى باشد. امروز این نقطه دركنار خیابان و پلى است كه به نام ابوطالب معروف است. خدیجه و عبدمناف جد دوم ابوطالب و قاسم اولین پسر پیغمبر كه در كودكى وفات یافت همگى در آنجا آرمیده اند.) پیغمبر با پاى برهنه در حالى كه به سختى مى گریست دنبال جنازه او راه مى رفت و مى گفت: چه عموى خوبى براى من بودى، بعد از تو كجا بروم؟!

مورخ مشهور ابن هشام مى نویسد: هنگامى كه ابوطالب وفات یافت قریش بیش از پیش به ازار حضرت پرداختند، تا جائى كه مردى از سفیهان قریش با پیغمبر درگیر شد و خاك به سر حضرت پاشید. وقتى پیغمبر با آن وضع وارد خانه اش شد، یكى از دخترانش (فاطمه زهرا) برخاست و در حالى كه خاك از سر و لباس پدر فرو مى ریخت مى گریست، و پیغمبر به دخترش مى گفت: دختركم! گریه مكن كه خدا پشتیبان پدر توست، و مى فرمود،: قریش نتوانستند مرتكب كارى شوند كه مرا بیازارد تا اینكه ابوطالب وفات یافت.( سیره ابن هشام جلد 2 ص 282)

یعقوبى مورخ نامور مى نویسد: ابوطالب سه روز بعد از خدیجه وفات یافت، و در آن هنگام هشتاد و شش سال داشت، و گفته اند كه نود ساله بود. چون به پیغمبر خبر دادند كه ابوطالب وفات یافته است، سخت دلتنگ شد و به شدت منقلب گردید.

سپس برخاست و به خانه ابوطالب آمد و چهار بار دست به سمت راست پیشانى و سه بار بهسمت چپ پیشانى او كشید، آن گاه گفت: اى عمو! خردسالى را پرورش دادى، و یتیمى را پرستارى نمودى، و چوناو (منظور خود پیغمبر است) بزرگ شد، یاریش كردى. خدا از جانب من به تو پاداش دهد. سپس به دنبال جنازه اش به راه افتاد، در حالى كه مى گفت: پیوند خویش را به خوبى رعایت نمودى و پاداش نیكى گرفتى. و فرمود: «در این روزها براى این امت دو مصیبت رخ داد كه نمى دانم براى كدام یك بیشتر منقلب هستم » منظور حضرت، مصیبت وفات خدیجه و ابوطالب بود.

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  امروز: نفر
  دیروز: نفر
  این ماه: نفر
  ماه گذشته: نفر
  آخرین بازدید:
  كل بازدیدها: نفر
  افراد آنلاین:

  نفر

  اطلاعات پست ها

  آخرین به روز رسانی:
  تعداد پست ها : عدد
  ایجاد صفحه: 24 ثانیه