تبلیغات
زندگینامه ی حضرت محمد (ص) - گفتار ابن ابى الحدید راجع به ابوطالب و همسرش دختر اسد

زندگینامه ی حضرت محمد (ص)

گفتار ابن ابى الحدید راجع به ابوطالب و همسرش دختر اسد

در پایان این مقاله لازم به ذكر مى دانیم كه گفتاردانشمند عالیقدرو با انصاف عامه ابن ابى الحدید معتزلى درباره ابوطالب پدر امیر المؤمنین (علیه السلام) را از مقدمه جلد یكم شرح نهج البلاغه وى، بیاوریم:

ابن ابى الحدید در بیان اوصاف حضرت على (علیه السلام) و معرفى آن حضرت از جمله مى نویسد:

«نمى دانم درباره مردى كه پدرش ابوطالب بزرگ سرزمین مكه و حومه آن و سرور قریش و رئیس شهربود چه بگویم؟ تا آنجا كه راجع به او گفته اند: كمتر اتفاق افتاده است كه آدم تهى دستى، سرورى پیدا كند. ابوطالب تنگدست بود، و ثروتى نداشت، ولى قریش او را بزرگ خود مى دانستند و به وى «شیخ » مى گفتند.

در روایت «عفیف كندى » است كه گفت: در آغاز نزول وحى بر پیغمبر، روزى دیدم آن حضرت نماز مى گزارد و پسربچه اى (على علیه السلام) و زنى هم به وى اقتدا كرده اند.

عفیف گفت: ازعباس عموى پیغمبر پرسیدم اینها كیستند؟ عباس گفت: این برادرزاده من است و مدعى است كه پیغمبر و فرستاده خدا مى باشد، ولى جز این پسر بچه كه او نیز برادرزاده من است كسى از وى پیروى نمى كند. این زن هم (خدیجه) همسر او است.

عفیف پرسید: شما چه عقیده دارید: عباس گفت: ما صبر مى كنیم ببینیم «شیخ » یعنى ابوطالب چه مى كند!

سپس ابن ابى الحدید مى گوید: ابوطالب بود كه در ایام خردسالى پیغمبر كفالت و سرپرستى آن حضرت را به عهده گرفت و پس از آن كه پیغمبر از جانب خداوند مبعوث گردید به دفاع و حمایت از وى برخاست و شر مشركین را از او دور ساخت، و در این راه دچار ناراحتى عظیم و مصیبتى كمرشكن گردید، ولى با این وصف او در یارى و پیشرفت دین اسلام استقامت ورزید.

روایت شده است كه چون ابوطالب وفات یافت، به پیغمبر وحى شد «از مكه خارج شو كه یاورت از دنیا رفت »! این مرد پدر على (علیه السلام) است.»

ابن ابى الحدید در «شرح نهج البلاغه » نیز درباره شخصیت ابوطالب سخن مى گوید، و اشعارى درمدح ابوطالب گفته است كه از جمله دو بیت است: اگر ابوطالب و فرزند او (على) نبود، قامت دین اسلام استوار نمى گشت. او خود در مكه به پیغمبر پناه داد و از وى حمایت نمود، و فرزندش (على) در مدینه به دفاع از پیغمبر خود را به كام مرگ فرو برد.( شرح نهج البلاغه - جلد 14 ص 84 و لو لا ابوطالب و ابنه لما مثل الدین شخصا و قاما فذال بمكة آوى و حاما و هذا به یثرب جس الحماما)

«ابن ابى الحدید در مقدمه شرح نهج البلاغه را جع به فاطمه همسر ابوطالب كه گفتیم دخترعمویاو و پیغمبر بود، مى نویسد: وقتى او در مدینه وفات یافت پیغمبر پیراهن خود را داد تا كفن او كنند و او را مادر خطاب مى كرد، سپس در قرستان بقیع پیش از دفن وى، به درون قبر او رفت و لحظه اى آرمید و سفارش فاطمه دختر اسد را به خاك قبر كرد آن گاه بیرون آمد و گفت حالا جنازه را دفن كنید!! این زن مادر على علیه السلام است كه در خردسالى از پیغمبر اسلام پرستارى نموده بود.

ابن ابى الحدید در آخر مى گوید: این احترامى كه پیغمبر براى فاطمه مادر على علیه السلام معمول داشت، نصیب هیچ كس نشد.»

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  امروز: نفر
  دیروز: نفر
  این ماه: نفر
  ماه گذشته: نفر
  آخرین بازدید:
  كل بازدیدها: نفر
  افراد آنلاین:

  نفر

  اطلاعات پست ها

  آخرین به روز رسانی:
  تعداد پست ها : عدد
  ایجاد صفحه: 24 ثانیه