تبلیغات
زندگینامه ی حضرت محمد (ص) - بیعت گروهى از اهل مدینه با پیغمبر

زندگینامه ی حضرت محمد (ص)

دوشنبه 18 آبان 1388

بیعت گروهى از اهل مدینه با پیغمبر

نویسنده: arash rastin   طبقه بندی: مذهبی، 

بیعت گروهى از اهل مدینه با پیغمبر

به طورى كه قبلا خاطر نشان ساختیم پیغمبر اكرم (صلى الله علیه و آله) هر سال در موسم حج كه قبائل به زبارت كعبه مى آمدند و در مكه و عرفات و منا اجتماع مى كردند به سراغ آنها مى رفت و دعوت خود را در میان آنان آشكار مى ساخت، و از آنها مى خواست كه به دین حق و راه راست و پرستش خداى یگانه گرویده و از پرستیدن بت ها پیروى از اوهام و خرافات جاهلى دست بردارند.

در سال یازدهم بعثت شش یا هفت نفراز اهل مدینه خزرج در «عقبه اولى » واقع در «منا» هنگامى كه حضرت با قبائل عرب سخن مى گفت پیغمبر را ملاقات كردند. پیغمبر، اسلام را بر آنها عرضه داشت. آنها از یهود مدینه شنیده بودند كه پیغمبرى مبعوث شده است. به همین جهت هنگامى كه پیغمبر را دیدند گفتن به خداى این همان پیغمبر است.

افراد قبیله خزرج دعوت پیغمبر را پذیرفتند و مسلمان شدند. سپس گفتند: یا رسول الله! پیوسته میان ما آتش جنگ شعله ور است. امیدواریم كه خدا به واسطه شما اختلاف ما را برطرف سازد، و ما رابا هم پیوند دهد.

ما به مدینه برمى گردیم و اهل مدینه را دعوت به اسلام مى كنیم و آنچه از این دین از زبان شما شنیدیم به آنها نیز مى گوئیم، اگر همگى پذیرفتند دیگر مردى بزرگوارتر از شما نخواهد بود. سپس در حالى كه همگى اسلام آوره بودند به مدینه بازگشتند: این عده اسعد بن زراره، عوف بن حارث بن رفاعه از تیره بنى نجار از قبیله خزرج، رافع بن مالك ابن عجلان، عامر بن عبد حارثه از بنى زریق، قطبة بن عامر بن حدیده از بنى سلمه (به كسر لام) و عقبة بن عامر بن غنم، و جابر بن عبدالله بن ریاب از بنى عبیده بودند.

این عده هنگامیك ه وارد میدنه شدند از ملاقات خود با پیغمبر سخن گفتند و قبیله خود را دعوت به اسلام نمودند. تا جائى كه نام پیغمبر دین اسلام در میان آنها شیوع یافت. به طورى كه خانه اى در مدینه نماند كه از پیغمبر سخن به میان نیاید.

سال بعد دوازده تن در موسم حج به ملاقات پیغمبر شتافتند و در عقبه اولى در همان جاى سال گذشته مسلمان شدند و با پیغمبر به شرحى كه خواهیم گفت بیعت نمودند. این عده عبارت بودند از اسعد بن زراره، ذكوان بن عبد قیس (پیشتر مسلمان شدن این دو تن از سران قبیله خزرج را یادآور شدیم. امكان دارد كه این دو نفر چند بار پیغمبر را ملاقات كرده باشند. این احتمال هم هست كه عامل اسلام آوردن این دو دسته طى دو سال همین دو نفر بوده اند. چنانكه مى بینیم بعضى از این دوازده تن نیز هفت نفر سال گذشته مى باشند.) عوف و برادرش معاذ بن حارث، رافع بن مالك بن عجلان، عبادة بن صامت، یزید بن ثعلبه، عباس بن عباده، عقبة بن عامر، قطبة ببن عامر بن حدیده، این قبیله خزرج بودند.

از قبیله اوس هم ابوالهیثم بن تیهان و عویم بن ساعده آمده بودند.

این عده با پیغمبر بیعت كردند كه: به خدا شرك نورزند، دزدى نكنند، مرتكب زنا نشوند، فرزندان خود را نكشند، و به یكدیگر بهتان و افترا نزنند، و در كارهاى نیك نافرمانى خدا نكنند.

پیغمبر فرمود: اگر بر اساس این بیعت عمل كردید پاداش شما بهشت است، و چنانچه آن را نادیده انگاشتید كار شما بسته به اراده خدا است، اگر خواست شما را كیفر دهد و گرنه مى بخشد.

تواریخ اسلامى این بیعت را «بیعة النساء» نامیده است، زیرا پیغمبر در فتح مكه نیز از زنان بر اساس همین امور بیعت گرفت.

مصعب بن عمیر را كه جوانى 19 ساله بود و قبلا از او در چند مورد یاد كردیم و از جمله باید بگوئیم كه در محاصره شعب ابوطالب هم بنى هاشم شركت داشت، به عنوان نماینده خود و مبلغ اسلام همراه آنها اعزام داشت، و دستور داد كه قرآن بر اهل مدینه قرائت كند، و تعالیم اسلام را به آنها یاد دهد، و احكام دینى را آنها بیاموزد.

مصعب را در مدینه «مقرى » یعنى خواننده قرآن مى نامیدند. مصعب در مدینه وارد خانه اسعد بن زراره از مردان شریف قبیله خزرج شد، و در آنجا اولین نماز جماعت را بر پا داشت، و مردم نیز به وى اقتدا كردند. زیرا افراد قبیله اوس و خزرج حاضر نبودند با یكدیگر اقتدا كنند.( سیره ابن هشام - جلد 2 ص 292 و كامل ابن اثیر - جلد 2 ص 66)این بیعت را بیعت یا پیمان اول عقبه مى نامند.

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  امروز: نفر
  دیروز: نفر
  این ماه: نفر
  ماه گذشته: نفر
  آخرین بازدید:
  كل بازدیدها: نفر
  افراد آنلاین:

  نفر

  اطلاعات پست ها

  آخرین به روز رسانی:
  تعداد پست ها : عدد
  ایجاد صفحه: 24 ثانیه