تبلیغات
زندگینامه ی حضرت محمد (ص) - ایثار و فداكارى على علیه السلام نسبت به پیغمبر (ص)

زندگینامه ی حضرت محمد (ص)

پنجشنبه 28 آبان 1388

ایثار و فداكارى على علیه السلام نسبت به پیغمبر (ص)

نویسنده: arash rastin   طبقه بندی: مذهبی، 

ایثار و فداكارى على علیه السلام نسبت به پیغمبر (ص)

این شب را كه على علیه السلام با ایثار و فداكارى بى نظیر خود در حالى كه جامه پیغمبر را پوشیده و با اعتماد به خداوند قادر متعال جان بر كف در بستر آن حضرت خوابید، در حالى كه مى دانست یك لحظه دیگر چهل نفر با شمشیرهاى كشیده به وى هجوم خواهند آورد «لیلة المبیت » یعنى شب خوابیدن على علیه السلام در بستر پیغمبر در لحظه حساس خطرناك، مى خوانند.

داستان لیلة المبیت و آن گذشت و جانفشانى على علیه السلام كه جان پیغمبر بود،از حوادث بسیار مهم تاریخ اسلام است كه باید آن را با حروف برجسته ثبت و ضبط كرد. احادیث آن در كتب تفسیر و تاریخ سنى و شیعه نقل شده است. از جمله سید هاشم بحرانى دانشمند معروف شیعه در كتاب «غایة المرام » از تفسیر ثعلبى دانشمند بزرگ سنى آنچه را گفتیم روایت مى كند و دنباله آن چنین است: «چون على در بستر پیغمبر خوابید، خداوند به جبرئیل و میكائیل وحى فرستاد كه من میان شما پیمان برادرى بستم و عمر یكى را بیشتر از دیگرى قرار دادم. اكنون كدام یك حاضر هستید عمر خود را به دیگرى ایثار كنید؟

هیچ كدام حاضر به ایثار نشدند.

در این هنگام خداوند به آنها وحى كرد كه چرا شما مانند على بن ابیطالب نیستید؟ من میان او و محمد پیمان برادرى بستم، و اینك او در بستر محمد خوابیده است تا جان خود را فداى او كند، و زیادى عمر خویش رابه وى ایثار نماید.

اى جبرئیل و اى میكائیل!هر دو به زمین فرود آئید و على را از خطر دشمن حفظ كنید. جبرئیل و میكائیل به فرمان خدا فرود آمدند. جبرئیل در بالاى سر على علیه السلام و میكائیل پائین پائین پاى آن حضرت نشستند. سپس جبرئیل گفت: «بخ بخ یا بن ابیطالب یباهى الله بك المائكة » یعنى: به! به! اى پسر ابوطالب! خداوند ا این كار تو بر فرشتگان مباهات مى كند. سپس این آیه شریفه را از جانب خداوند بر پیغمبر كه عازم مدینه بود نازل كرد: «بعضى از مردم جان خود را در راه خدا فدا مى كنند تا در مقابل، خشنودى خدا را جلب نمایند، و خداوند نسبت به بندگانش رؤوف و مهربان است.»(و من الناس من یشترى نفسه ابتغاء مرضات الله، و الله روف بالعباد. بقره 207)

موضوع به همین گونه در «لیلة المبیت » و نزول این آیه شریفه درباره جان بازى و ایثار على علیه السلام نسبت به پیغمبرخدا، گذشته از احادیث و تفاسیر شیعه، درتفاسیر و كتب اخبار و تاریخ اهل تسنن هم آمده است.(نگاه كنید به تفسیر فخر رازى و تفسیر در المنثور سیوطى ذیل آیه مزبور، و نیز الصول المهمه ابن صباغ مالكى به نقل از احیاء علوم الدین غزالى، اسد الغابه ابن اثیر جلد 4 ص 25، نورالابصار شبلنجى صفحه 77، كنوز الحقایق مناوى صفحه 31، خصائص نسائى صفحه 8، مستدرك حاكم نیشابورى جلد 3 صفحه 4 مسند احمد حنبل جلد اول صفحه 348، و تاریخ بغداد جلد 13 صفحه 191 و غیره.)

در این جا مناسب مى دانم دو بیت جالب و پرشور راغب اصفهانى دانشمند بزرگ اهل تسنن از علماى قرن پنجم هجرى را بیاورم. راغب اصفهانى مؤلف كتابهاى گرانقدر «محاضرات » و «مفردات » و غیره كسى است كه فیلسوف نامى جلال الدین دوانى در گذشت 908 ه با آن قدرت علیم كه در تمامى فنون عقلى ونقلى داشته است از وى به «استاد راغب اصفهانى » تعبیر مى كند. دو بیت راغب این است:

ز صد هزار محمد كه در جهان آید یكى به منزلت و جاه مصطفى نشود و گر كه عرصه عالم بر از على گردد یكى به علم و شجاعت چو مرتضى نشوداین رباعى هم ازخود جلال الدین دوانى حكیم مشهور و همشهرى ما كه قبلا هم از وى نام بردیم و تا اواخر عمر از علماى عامه بوده است، در این جا كمال مناسبت دارد:

خورسید كمال است نبى ماه ولى اسلام محمد است و ایمان على گر بینه اى بر این سخن مى طلبى بنگر كه زبینات اسماست جلى ( علماى حروف مى گویند هر حرفى داراى زبر و بینه است، مثلا زبر «د» دال است، و بینه آن همان «د» مى باشد. ما چندان عقیده به علم حروف و خواص آن نداریم، ولى جلال الدین كه مانند برخى از عرفا و صوفیه معتقد به علم حروف و خواص آن بوده است، در این رباعى مى گوید: بینه لفظ «اسلام » با بینه اسم «محمد» و بینات «ایمان » و «على » با هم موافقت دارند، و این مى رساند كه پیغمبر حقیقت اسلام، و على حقیقت ایمان است. همان طور كه پیغمبر خورشید كمال است، و على ماه است كه همه جا به دنبال خورشید مى باشد، و در هر صورت رباعى جالب و گرانقدرى است.)

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  امروز: نفر
  دیروز: نفر
  این ماه: نفر
  ماه گذشته: نفر
  آخرین بازدید:
  كل بازدیدها: نفر
  افراد آنلاین:

  نفر

  اطلاعات پست ها

  آخرین به روز رسانی:
  تعداد پست ها : عدد
  ایجاد صفحه: 24 ثانیه