تبلیغات
زندگینامه ی حضرت محمد (ص) - شهر مكه

زندگینامه ی حضرت محمد (ص)

پنجشنبه 31 اردیبهشت 1388

شهر مكه

نویسنده: arash rastin   

شهر مكه قدیم ترین شهرهاى حجاز و مقدس ترین نقطه روى زمین است. مطابق روایات اسلامى حضرت آدم از جانب خداوند مامور شد تا جائى را در روى زمین به نام خانه خدا بنا كند. آدم نیز در دره هائى كه بعدها شهر مكه در آنجا بنا شد، خانه اى ساخت وخدا سنگى بهشتى توسط جبرئیل فرستاد تا به عنوان رمز بهشت و یاد روزگارى كه آدم در بهشت بود، در آن كار گذارد. آدم آن سنگ را كار گذاشت ، سپس به امر خداوند هفت باربه دور خانه خدا به طواف پرداخت. این آغاز كار بناى «كعبه » و ماجراى «حجرالاسود» است كه مبدا بسیارى از حوادث تاریخ بشر مى باشد.

باز مطابق روایات اسلامى، كعبه در طوفان نوح ویران شد، و به صورت تلى درآمد. در زمان حضرت ابراهیم خلیل، خداوند به وى الهام نمود كه با كمك فرزندش اسماعیل كه در دره مكه به سر مى برد، سنگ هاى كعبه و حجرالاسود را از زیر خاك هاى تل بیرون آورد و دوباره خانه كعبه را بنا كند و خود و اسماعیل در اطراف آن طواف كنند، و مردم را نیز براى زیارت و طواف آن فراخواند.

در زمان حضرت اسماعیل قوم جرهم كه از اعراب اصیل یمن بودند، و در نقطه اى از حجاز مى زیستند، به واسطه پیدایش چاه زمزم كه با اعجاز غیبى از زیر پاى اسماعیل كودك شیرخوار ابراهیم و هاجر جوشیده بود، به آنجا كوچیدند، و رحل اقامت افكندند. حضرت اسماعیل كه پدرش، او و مادرش هاجر را به امر خوا از فلسطین آورده، و روى مصالحى در آن بیابان بى آب و علف رها كرده و رفته بود، در میان قوم جرهم نشو و نما یافت و به روزگار جوانى از آنها زن گرفت و صاحب فرزند شد.

بدین گونه شهر مكه در پیرامون كعبه خانه خدا و یادگار آدم و ابراهیم و اسماعیل به وجود آمد. شعر مكه واقع در انتهاى سلسله كوه هائى است كه از جمله كوه معروف «ابوقبیس » مشرف بر آن است. سرزمین مكه را «بطحا» یا «ابطح » مى گویند. ابطح یعنى ته دره كه سیل گاه بوده، و شن و ماسه آن را فرو گرفته، و وسعتى بیش از دره داشته است. مكه نیز در همین نقطه نسبتا پهن واقع است. چاه زمزم و كعبه، و حجر اسماعیل كه مدفن او و مادرش هاجر نیز هست در آنجاست. شهر مكه به خاطر وجود كقته و حجر اسماعیل از همان روزگار نخست مورد احترام قبائل عرب بود، و عرب نسبت به آن تعصب خاصى داشت.

«اولین مرتبه كه اسم مكه در تاریخ خوانده مى شود، در جغرافیاى بطلمیوس است كه در قرن دوم میلادى و چهارصد سال قبل از ظهور اسلام مى زیست. بطلمیوس در كتاب خود شهر مكه را «مكروبه » نوشته و توضیح داده كه خانه هاى شهر با سنگ ساخته شده، و در آنجا بتخانه اى بزرگ وجود دارد و مردم براى زیارت بتها و هم براى تجارت به آن شهر مى روند.

تولیت كعبه

تولیت كعبه پس از اسماعیل در دست بزرگان و نجباى قوم جرهم و فرزندان اسماعیل بود. پس از آنها قبیله خزاعه كه از یمن آمده بودند و مانند قوم جرهم در بادیه حجازمى زیستند، روى به مكه نهادند، و در آن جا سكونت ورزیدند، و تولیت كعبه را از چنگ جرهمیها درآوردند و خود به عهده گرفتند. آنگاه در قرن پنجم میلادى طایفه قریش پدید آمدند، و طایفه خزاعه را از مكه بیرون كردند، و خود عهده دار تولیت كعبه و رسیدگى به امور آن و پذیرائى از زائران خانه خدا شدند.

مرد نامى قریش «قصى بن كلاب » جد چهارم پیغمبر است كه در سال چهارصدو چهل میلادى تولیت كعبه را به عهده داشت، و این سمت در میان فرزندان او تا ظهور اسلام برقرار بود.

 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  امروز: نفر
  دیروز: نفر
  این ماه: نفر
  ماه گذشته: نفر
  آخرین بازدید:
  كل بازدیدها: نفر
  افراد آنلاین:

  نفر

  اطلاعات پست ها

  آخرین به روز رسانی:
  تعداد پست ها : عدد
  ایجاد صفحه: 24 ثانیه